tel+38 (044) 228-48-19   |   +38 (044) 501-78-73

На виконання рішення 27-го з'їзду АФЗУ

Проект законопроекту № 54-76

Вноситься народним
депутатом України

Юлією Тимошенко


ЗАКОН УКРАЇНИ

Про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення


Стаття 1. Поняття мораторію на відчуження земель сільськогосподарського призначення
Мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення (надалі – мораторій) – це встановлена законом тимчасова заборона на здійснення купівлі, продажу, відчуження у інший спосіб земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв).

Стаття 2. Мета мораторію
Мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення встановлюється з метою захисту національних інтересів України, продовольчої безпеки держави та прав землевласників.

Стаття 3. Обмеження протягом дії мораторію
1. Протягом дії мораторію забороняється:
купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону, викупу їх державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами;
внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.
2. Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених частиною першою цієї статті, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє, є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Стаття 4. Викуп земельних ділянок протягом дії мораторію
1. Протягом дії мораторію громадяни та юридичні особи, які мають у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власники земельних часток (паїв), яким виділені в натурі (на місцевості) земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, мають право звернутися до держави в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу з пропозицією про викуп належних їм земельних ділянок.
2. Викуп державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу таких земельних ділянок здійснюється у порядку, встановленому законом, на підставі договору та за ринковою вартістю, визначеною відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики з урахуванням цін на земельні ділянки сільськогосподарського призначення у країнах Європейського Союзу.

Стаття 5. Термін дії мораторію
Мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення встановлюється з дня набрання чинності цим Законом і діє до 1 січня 2022 року.

ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
2. У розділі Х “Перехідні положення” Земельного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2002 р., № 3-4, ст. 27 із наступними змінами):
1) у пункті 14:
слова і цифри «До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року,» замінити словами і цифрами: «До 1 січня 2022 року»;
2) у пункті 15:
у абзаці першому слова і цифри «До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року,» замінити словами і цифрами «До 1 січня 2022 року»;
абзац перший підпункту «б» після слів «відповідно до закону» доповнити словами «,викупу їх державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу»;
в абзаці другому підпункту «б» слова і цифри «за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, в порядку, визначеному цим Законом» замінити словами і цифрами «не раніше 1 січня 2022 року»;
3) доповнити розділ пунктом 15-1 такого змісту:
«15-1. До запровадження купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" пункту 15 Розділу Х “Перехідні положення” цього Кодексу, громадяни та юридичні особи, які мають у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власники земельних часток (паїв), яким виділені в натурі (на місцевості) земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, мають право звернутися до держави в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу з пропозицією про викуп належних їм земельних ділянок.
Викуп державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу таких земельних ділянок здійснюється у порядку, встановленому законом, на підставі договору та за ринковою вартістю, визначеною відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики з урахуванням цін на земельні ділянки сільськогосподарського призначення у країнах Європейського Союзу.».
3. Кабінету Міністрів України у двомісячний термін з дня набрання чинності цим Законом:
врахувати у проектах законів України про Державний бюджет України на відповідний рік видатки, необхідні для реалізації цього Закону;
розробити та внести на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо порядку викупу державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу земельних ділянок сільськогосподарського призначення;
привести свої нормативно-правові акти у відповідність до цього Закону;
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.


Голова Верховної Ради
України А.ПАРУБІЙ


НАРОДНИЙ ДЕПУТАТ УКРАЇНИ

« » 2016 р.




Верховна Рада України

Відповідно до статті 93 Конституції України та статті 89 Регламенту Верховної Ради України, в порядку законодавчої ініціативи на розгляд Верховної Ради України вноситься проект Закону України «Про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення».
Доповідати проект закону на пленарному засіданні Парламенту буде народний депутат України Юлія Тимошенко.


Додатки:
1) Проект Закону на 3 арк.
2) Пояснювальна записка на 3 арк.
3) Порівняльна таблиця на 3 арк.
4) Проект Постанови Верховної Ради України на 1 арк.
5) Електронні копії зазначених матеріалів.







Народний депутат України
Юлія Тимошенко


ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України «Про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення»

1.Обґрунтування необхідності прийняття проекту закону
Протягом останніх років Верховна Рада України щороку ухвалює зміни до Земельного кодексу України стосовно продовження ще на один рік заборони на купівлю-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Наразі Парламент України продовжив її до 1 січня 2018 року.
Разом із тим, впроваджений підхід встановлення на черговий рік заборони відчуження зазначених земель не є досконалим. Для належного функціонування в Україні ринку землі спершу необхідно здійснити вирішення низки фундаментальних питань, розв’язання яких потребує більш тривалого часу.
Ключовим із них є забезпечення потужного розвитку сімейного фермерства. Відкриття ринку землі сільськогосподарського призначення неможливе без наявності розвинутої мережі сімейних ферм, адже інакше українці перестануть бути власниками своєї землі. Крім того, становлення сімейного фермерства дозволить вирішити стратегічне питання отримання домогосподарствами заробітку від максимального освоєння чорноземів через вирощування, переробку і збут виробленої продукції.
Однак для цього спершу потрібно ухвалити стратегічну програму розвитку сімейного фермерства із запровадженням для них спрощеної системи оподаткування, створити належно працюючу систему підтримки функціонування фермерства в Україні, здійснити розбудову відповідної інфраструктури. Держава зобов’язана прокласти шлях на зовнішні ринки збуту для продукції, яку виробляють фермерські господарства. Все це - справа не одного року.
Варто також усвідомити, що лише через декілька років фінансово і економічно зміцніле фермерство зможе стати вагомим учасником ринку землі. У разі ж легалізації купівлі-продажу землі сільгосппризначення з 2018 року, потужні агрохолдинги без будь-якої конкуренції з боку фермерів безперешкодно набудуть у власність десятки мільйонів гектарів земель сільськогосподарського призначення, які є основою продовольчої безпеки держави та національного багатства.
Окрім наведеного, запровадження в Україні обігу земель сільськогосподарського призначення у найближчі рік-два об’єктивно неможливе через наявність низки й інших чинників.
Одним з них є низький рівень цін на землі сільськогосподарського призначення в Україні. Зараз ціна гектара вітчизняної землі у декілька разів нижча від вартості аналогічних ділянок у країнах ЄС з розвиненим аграрним сектором. Якщо в Україні 1 га сільськогосподарських угідь оцінюється в середньому в 700 доларів США, то, наприклад, у Польщі середня вартість гектару складає 7,5-8 тис.дол., а у Іспанії – 14-15 тис.дол. При цьому в державі триває економічна криза, і збіднілі землевласники готові до продажу належної їм землі за заниженою ціною.
Варто наголосити, що земельні ділянки площею 3,6 га (саме таким є розмір середнього паю в Україні), особливо з невизначеними межами, не є привабливим товаром для ринку, де попитом користуються великі масиви угідь (поля) площею від декількох десятків гектарів і вище. В таких умовах розпайовані земельні ділянки стануть об’єктом купівлі-продажу по значно заниженим цінам з метою їх консолідації для продажу на вторинному ринку. Унаслідок цього власники паїв залишаться з ресурсом, недостатнім ні для відкриття бізнесу, ні для інвестицій у альтернативні активи, а переваги від цього отримують виключно великі агрохолдинги та корпорації.
Ще одним фактором є відсутність сформованого Державного земельного кадастру, що обумовлює документальну невизначеність та нечіткість меж значної кількості земельних ділянок сільгосппризначення.
Відповідно, за цих умов продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення потребує відкладення щонайменше на 5 років. Протягом цього часу має бути прийнята і запроваджена стратегія розбудови сімейних ферм, вирішені інші зазначені вище питання з метою формування належних організаційних, економічних та фінансових передумов для повноцінного функціонування в Україні ринку землі сільськогосподарського призначення.
У той же час, в Україні є чимало землевласників, які в силу похилого віку, через міграцію у місто та з низки інших причин не мають змоги та зацікавленості використовувати отриману земельну ділянку за цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та/або особистого селянського господарства. За цих умов вбачається справедливим та доцільним надати їм, як власникам землі, право у період дії мораторію звернутися з пропозицією при викуп їх земельних ділянок державою. Від імені держави викуп зазначених ділянок здійснюватиме уповноважений Кабінетом Міністрів України орган у порядку, визначеному окремим законом, та за ціною, яка відповідатиме ринковій вартості зазначених ділянок.

2. Цілі і завдання прийняття проекту закону
Проект Закону України «Про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення» має за мету й завдання захистити національні інтереси України, продовольчу безпеку держави, права громадян і юридичних осіб – власників земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та власників виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства.

3. Загальна характеристика і основні положення законопроекту
Даний проект закону визначає поняття мораторію на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, мету мораторію, термін його дії - до 1 січня 2022 року. Крім цього, законопроект встановлює обмеження щодо відчуження зазначених земель протягом цього часу та передбачає можливість викупу державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу таких земельних ділянок у власників за їх зверненням.
У Прикінцевих та Перехідних положеннях встановлюється порядок набрання чинності ініційованого проекту закону, вносяться зміни до Земельного кодексу з метою узгодження правових норм обох законодавчих актів, а також міститься низка доручень Кабінету Міністрів України.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у цій сфері, є Земельний кодекс України.
Реалізація положень даного законопроекту після його прийняття змін до інших законодавчих актів не потребує. Водночас, Уряду доручається розробити і внести на розгляд Верховної Ради України проект закону щодо порядку викупу державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу земельних ділянок сільськогосподарського призначення.

5. Фінансово-економічне обґрунтування законопроекту
Реалізація даного законопроекту потребує передбачення у Державному бюджеті видатків на викуп державою земельних ділянок у їх власників. З цією метою у Прикінцевих та перехідних положеннях законопроекту доручається Уряду передбачити відповідні кошти у Державному бюджеті України на наступні роки.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття законопроекту
Прийняття законопроекту дозволить захистити національні інтереси України, її продовольчу безпеку, майнові права власників земельних ділянок сільгосппризначення та власників часток (паїв) в умовах тимчасової відсутності в Україні потужно розвинутого сімейного фермерства, сформованих передумов для функціонування повноцінного ринку землі та достатнього рівня правового захисту землевласників.



Народний депутат України Юлія Тимошенко

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України «Про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення»

Зміст положення (норми) чинного акту Зміст положення (норми) запропонованого проекту акту
Земельний кодекс України
Розділ Х “Перехідні положення”

14. До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств. Розділ Х “Перехідні положення”

14. До 1 січня 2022 року забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.
15. До набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, не допускається:
а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, запроваджується за умови набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, в порядку, визначеному цим Законом.

15. До 1 січня 2022 року не допускається:


а) купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, крім вилучення (викупу) їх для суспільних потреб;
б) купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону, викупу їх державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам - учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.
Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" цього пункту, запроваджується не раніше 1 січня 2022 року.

15-1. До запровадження купівлі-продажу або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами "а" та "б" пункту 15 Розділу Х “Перехідні положення” цього Кодексу, громадяни та юридичні особи, які мають у власності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власники земельних часток (паїв), яким виділені в натурі (на місцевості) земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, мають право звернутися до держави в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу з пропозицією про викуп належних їм земельних ділянок.
Викуп державою в особі уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу таких земельних ділянок здійснюється у порядку, встановленому законом, на підставі договору та за ринковою вартістю, визначеною відповідно до затвердженої Кабінетом Міністрів України методики з урахуванням цін на земельні ділянки сільськогосподарського призначення у країнах Європейського Союзу.


Народний депутат України Юлія Тимошенко

До реєстр. № 5476
від 01.12.2016 р.







ВИСНОВОК
щодо відповідності проекту нормативно-правового акта
вимогам антикорупційного законодавства


Назва проекту акта: проект Закону про мораторій на відчуження земель сільськогосподарського призначення.
Реєстр. № 5476 від 01.12.2016 р.
Суб’єкт права законодавчої ініціативи: народний депутат України Тимошенко Ю.В.
Головний комітет з підготовки і попереднього розгляду – Комітет з питань аграрної політики та земельних відносин.
У проекті акта не виявлено корупціогенних факторів – проект акта відповідає вимогам антикорупційного законодавства (рішення Комітету від 22 лютого 2017 року, протокол № 96).


Голова Комітету Є.В. Соболєв

Наші рекламодавці