tel+38 (044) 228-48-19   |   +38 (044) 501-78-73

Україна в небезпеці!

УКРАЇНА В НЕБЕЗПЕЦІ

Таким був лейтмотив усіх промов, виступів і розмов учасників мітингу на площі біля Верховної Ради, а потім у залі її пленарних засідань, де пройшли парламентські слухання по земельному питанню. Влада не могла не побачити, що навколо ідеї захисту української землі від розбазарювання зібралися всі громадські організації, які працюють в агропромисловому комплексі, профспілкові організації, патріотичні об’єднання.

Дійсно: чи не вперше з часів Революції Гідності українське суспільство одночасно мобілізувало кращих своїх представників на боротьбу за спільну мету, якою сьогодні стало збереження територіальної й економічної незалежності нашої Батьківщини. На площі перед ВР ніде було яблуку впасти. Неба не було видно за різнокольоровими й різноманітними прапорами, під якими об’єдналися в єдиному пориві всі партії й громадські організації, яким не байдужа доля землі, території, продовольчої безпеки України. «НІ безвідповідальному продажу землі» – під таким гаслом започатковано всеукраїнську безстрокову акцію протесту, яка буде продовжуватися доти, доки влада не припинить гратися з так званим ринком землі.

Виступаючи перед учасниками Акції, голова Громадської спілки «Аграрний союз України» Геннадій Новіков, зокрема, наголосив:

«Де б не жили українці, всюди вони – хлібороби. Українець проростає в землі. Українська незалежність почалася з розрухи. Українців залишили без грошей. Але й у таких умовах ми за роки незалежності змогли відродити сільське господарство. І тепер країна є одним з лідерів постачання сільськогосподарської продукції.

Нині аграрний сектор – локомотив економіки. Однак черговою так званою реформою його хочуть зупинити. Спочатку прибрали машиніста, яким було Міністерство аграрної політики, однак локомотив рухався й далі. Тепер вирішили прибрати рейки й забрати в українських сільгоспвиробників землю. Щоб наші громадяни стали батраками.

Ми маємо сказати жорстке «НІ» тій політиці, яку проводить влада. Ми маємо сказати «НІ» тому, що в українців забирають їхній найбільший скарб. І це при тому, що аграрна галузь кожного року демонструє зростання на 6-10 відсотків. Є багато проблемних галузей, якими треба було б опікуватися, щоб вивести їх з кризи. Натомість вирішили взятися за ту галузь, яка дає прибуток, і вигнати людей із землі.

Якщо українці зараз не будуть стояти до перемоги, то завтра стояти не буде де. Саме тому від сьогодні об’єднаний штаб розпочинає безстрокову акцію протесту, покликану зупинити помилкову політику влади, спрямовану на розбазарювання українських земель, які за конституцією належать всім громадянам.

Ми виставимо громадську варту, зведемо намети та спостерігатимемо. Завтра в парламентських комітетах розпочинається робота з розгляду більш ніж 3 тисяч поправок. Ми дивитимемося, в якому напрямку рухається це обговорення. І коли документ буде винесено в сесійну залу, ми скажемо своє рішуче «НІ», або, якщо нас почують, то висловимо підтримку законодавчим змінам», – заявив Геннадій Новіков.

Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Стрижак нагадав присутнім про гіркий «досвід» тих країн, котрі свого часу кинулися в обійми МВФ і за його примусовими «рекомендаціями» розпродали свої сільськогосподарські землі. Тепер в Аргентині, Бразилії, Мадагаскарі, інших латиноамериканських країнах і навіть у наших ще недавно процвітаючих аграрних сусідів, якими є Болгарія, країни Прибалтики і певна частина Польщі, панують агрохолдинги.

Аргументи «вчителів» нашої нової влади та їхніх недолугих учнів примітивні: мовляв, відкриття ринку землі «допоможе залучити інвестиції та призведе до додаткового економічного зростання – від 0,5 до 1,5 відсотка». За прогнозами Світового банку, таке додаткове зростання матиме місце (далі – увага) завдяки зростанню врожайності у сільському господарстві, внаслідок вилучення із сектору «менш ефективних фермерів», а також концентрації земель та фінансів у «більш ефективних фермерів». Слід нагадати, що саме Світовий банк та Європейський банк реконструкції й розвитку (ЄБРР) впродовж останніх 5-ти років готують грунт для проведення масштабної земельної приватизації та розширення індустріального аграрного виробництва в Україні. Зокрема, ЄБРР влив мільйони доларів у агропромислові холдинги, змушуючи уряд проводити земельну реформу – для залучення іноземних інвестицій. У серпні 2019 року Світовий банк «насподівано» схвалив кредит Україні в сумі 200 млн. дол.. США, «на реструктуризацію сільськогосподарського ринку та проведення земельних аукціонів». Під цю «новину» Зеленського змусили дати обіцянку щонайскоріше скасувати мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Навіть Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) постановив, що наш мораторій «порушує право громадян на захист власності». Краще б цей суд, який у Європі ніхто не бере до уваги, зайнявся долями тих українських фермерів, яких знищує рейдерство!

Спостерігається очевидний парадокс: чим більше влада України йде на поступки закордонним лихварям, тим сильнішим стає їхній тиск.

Оскільки апологети земельного ринку надто захопилися прожектами реформування державного устрою аграрної України, застерігаємо:

1. Це не та реформа політики і ті зміни, які можна потім повернути назад; мова йде про продаж курки, яка несе золоті яйця, без можливості зворотних змін.

2. Це серйозна атака на суверенітет країни, тобто на рішення не в інтересах України, а в закордонних інтересах, і це таке рішення, яке приймається після років «викручування рук».

3. Щодо аргументу ефективності – про вокативною є теза, що завдяки ринковим законам «менш ефективні фермери» будуть відсторонені від сільського господарства. Ця теза базується на дуже вузькому розумінні ефективності, що не бере до уваги важливі соціальні та екологічні аспекти і проблеми.

4. Нарешті, як визнано у всьому світі, немає гарантії, що населення в цілому отримає якісь вигоди від «економічного зростання»; такі вигоди, якщо вони будуть, цілком можуть бути розділеними між кількома приватними суб’єктами, внутрішнього та зарубіжного походження. Ті ж установи (що заявляють про ефект від економічного зростання) чітко висловили свою стурбованість щодо корупції та поганого управління, тож не дуже зрозуміло, чому вони розраховують, що масштабний продаж землі може бути здійснений у спосіб, котрий реально відповідає інтересам населення?

Фермерство є основою продовольчої безпеки нашого народу, але воно нікого не нагодує, коли у фермерів відберуть землю.

НЕ ДОЗВОЛИМО ВЛАШТУВАТИ НОВИЙ ГОЛОДОМОР!

Короткими, але запальними й хвилюючими, були виступи завідувачки відділу земельних відносин та природокористування інституту аграрної економіки, доктора економічних наук Ольги Ходаківської, членкині правління Асамблеї Аграрних Палат Оксани Устименко, голови Федерації профспілок України Світлани Самосуд, представників національно-орієнтованих партій і рухів.

Всі вони говорили про те, що в діях влади чітко проглядається очевидний поспіх щодо початку продажу землі. Йому немає виправдань, жожні посилання на Європу непереконливі. Адже у багатьох європейських країнах фермери фактично здебільшого орендують землю, на якій працюють. Отже, майже немає сумнівів, що мова йде про обслуговування інтересів Західного агробізнесу та інвестиційних фондів, які вважають відкриття ринку землі потенційно вигідним.

«Але сьогодні, як і під час Революції Гідності, навколо ідеї захисту української землі від розбазарювання зібралися всі громадські організації, які працюють в агропромисловому комплексі, профспілкові організації, патріотичні об’єднання. Як і тоді, урядовці починають боятися власних людей, від яких вони намагаються відгородитися за товстими стінами будинку Парламенту. Та це не зупинить наших намірів захищати інтереси українського народу. Нам потрібні абсолютно відмінні моделі ринку земель від тих, які нині нам пропонують міжнародні кредитори. Адже їх моделі, навіяні західними «радниками» можуть призвести до руйнації українського села і України», – заявила Ольга Ходаківська.

Голова Профспілки працівників АПК України Світлана Самосуд підкреслила, що до організації вже звертаються не лише працівники, а й роботодавці щодо захисту своїх прав, адже рейдерство стало нині нормою, а держава та її правоохоронна система не реагують на такі випадки. «Ринок праці у сільському господарстві – це величезна кількість людей, у яких заберуть робочі місця. Це майже пів мільйона робочих місць у сільському господарстві, харчовій і переробній промисловості. Після відкриття ринку ці працівники нікому не будуть потрібні», – додала вона.

Виступаючих було багато, різною була їх емоційність і тональність, але тема була єдиною: «Україна в небезпеці! Оскільки чужі голоси стають все голоснішими в закликах до продажу української землі, українці встануть разом на захист свого найважливішого надбання і зможуть домогтися того, що їхній голос буде почутий».

Записав Володимир Ярошенко

Наші рекламодавці